Podział majątku po rozwodzie

Adwokat podział majątku

Podział majątku po rozwodzie jest nieunikniony. Każdy z małżonków w trakcie trwania związku miał w niego swój wkład – mniejszy bądź większy. Niezależnie jednak od tego, warto zabezpieczyć swoje dobro i interesy. Po rozwodzie często pozostaje : dom, mieszkanie, działka, firma, samochody, kredyty – wszystko to i wiele innych rzeczy często wchodzi w skład majątku wspólnego. Rzadko zdarza się sytuacja, gdy jeden ze współmałżonków decyduje się pozostawić drugiemu cały swój dorobek. Podział majątku po rozwodzie jest więc bardzo sporną kwestią, co do której trudno jest się porozumieć, bo np. jak wycenić pracę żony, która nie pracowała zawodowo a zajmowała się domem, a za zarobione przez męża pieniądze urządzała ich wspólne mieszkanie? Nie tylko rozwód jest trudny dla stron, moja praktyka adwokacka pokazuje, że podział majątku, opieka nad dziećmi i alimenty, bywają równie stresujące. Adwokat podział majątku po rozwodzie pomoże przeprowadzić w najkrótszym możliwym czasie.

Pamiętajmy o tym, że podział majątku po rozwodzie należy przeprowadzić osobno. Jedyny wyjątek od tej reguły został zapisany w art. 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Sąd może w wyroku rozwodowym, np. na wniosek jednego z małżonków podzielić majątek wspólny, jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Czy potrzebny będzie nam adwokat od rozwodów i spraw rodzinnych, czy też jesteśmy w stanie sami dojść do porozumienia w tej sprawie?

Rozdaje majątków w małżeństwie

Co do zasady w małżeństwie istnieją trzy majątki i tylko ten pierwszy podlega podziałowi po rozwodzie np.:

  • majątek wspólny, np. wspólny dom,
  • osobisty męża, np.mieszkanie odziedziczone po rodzicach.
  • majątek osobisty żony.

Majątek wspólny a majątek osobisty?

Podział majątku po rozwodzie dotyczy tylko i wyłącznie majątku wspólnego, którym zgodnie z prawem jest wszystko to, co nabyły strony z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wcześniej została podpisana intercyza. Tak więc, adwokat podział majątku przeprowadzi tylko i wyłącznie do ściśle określonych rzeczy. Za majątek wspólny uznaje się np.:

  • Wynagrodzenia za pracę oraz dochody np. z działalności gospodarczej.
  • Dochody z majątku wspólnego i majątku osobistego małżonków, np. czynsz za wynajmowane mieszkanie.
  • Posiadane domy i mieszkania.
  • Samochody.
  • Świadczenia socjalne.
  • Firmy itp.

Rozdzielność majątkowa a podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie jest możliwy po zniesieniu rozdzielności majątkowej. Adwokat ds. rozwodowych pomoże nam nie tylko ją ustanowić, w trakcie trwania związku małżeńskiego, ale także znieść, gdy np. w grę wchodzi podział majątku po rozwodzie.

Rozdzielność majątkowa nie może być ustanowiona w sytuacji, gdy małżonkowie są już po rozwodzie. Od daty jego uprawomocnienia, każda ze stron dysponuje swoim majątkiem osobiście. Należy pamiętać, że powstanie rozdzielności majątkowej powoduje także orzeczenie separacji przez sąd. Wyjątkowo może ona także zostać ustanowiona przez sąd jeszcze w trakcie trwania małżeństwa. Ma to miejsce na podstawie art. 52 par. 1 KRO – na wniosek z jednego małżonków. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko i wyłącznie z ważnych powodów np. trudności w zarządzie majątkiem prowadzące do obniżenia jego wartości czy też jego trwonienie.

Podział majątku po rozwodzie, czyli jak podzielić majątek wspólny?

Adwokat ds. rozwodowych pomoże nam nie tylko uzyskać korzystny dla nas rozwód, ale będzie nas reprezentować w sprawie o podział majątku. Majątek wspólny można podzielić w następujący sposób np.:

  • Każdemu z małżonków zostaną przypisane określone rzeczy np. mąż dostaje dom, żona mieszkanie itp., a gotówka dzielona jest po połowie.
  • Jeden z małżonków otrzymuje na wyłączność jakiś składnik majątku, lecz musi spłacić drugiego.
  • Można sprzedać majątek a uzyskaną gotówką podzielić się po połowie.

W praktyce, zazwyczaj jest tak, że jeden z małżonków rości sobie prawo do większej części majątku. Ma to często miejsce w sytuacji, gdy jeden pracuje, a drugi zajmuje się domem. Niewątpliwie jest to kwestia sporna. Nie myślmy jednak, że nic nam się w takiej sytuacji nie należy. Z pewnością trudne sprawy warto powierzyć doświadczonemu adwokatowi.

Jeżeli interesuje Cię podział majątku po rozwodzie, zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy bądź moją stronę na Facebooku,