Służebność drogi koniecznej

Zdarza się, że będąc w posiadaniu działki i domu nie mamy do niej dojazdu. Jeżeli więc nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej właściciel może wystąpić o służebność drogi koniecznej.

Czym jest służebność drogi koniecznej?

Służebność drogi koniecznej to nic innego jak ostateczne forma, gdy dana posesja nie ma dostępu do drogi publicznej. Jest to prawo, które określa sposób korzystania z jednej nieruchomości na rzecz innej. Służebność drogi koniecznej to nic innego jak:

  • służebność przejazdu,
  • dostępność przechodu,
  • służebność przepędu zwierząt.

Kiedy można starać się o ustanowienie służebności drogi koniecznej?

Służebność drogi jest możliwa, gdy np.:

  • nieruchomość nie ma prawnie zagwarantowanego trwałego dostępu do drogi publicznej,
  • jej wytyczenie będzie możliwe z ograniczeniem szkód, które mogą powstać przez jej obecność na działce obciążonej,
  • uwzględnia interes społeczno – gospodarczy.

Służebność drogi możemy nabyć także przez zasiedzenie – czyli w sytuacji, kiedy korzystamy z trwałego i widocznego urządzenia, np. mostu.

„Nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej”. Art. 296 Kodeksu Cywilnego.

Opłaty za służebność drogi

Wynagrodzenie za prawo do korzystania z drogi należy się właścicielowi nieruchomości, przez którą będzie ona przebiegać. Wlicza się w nie m.in. wysokość możliwych szkód oraz koszty za utrzymanie drogi. Wynagrodzenie za służebność drogi ustalana jest przez Sąd.

Dobry adwokat pomoże ustalić wysokość wynagrodzenia za służebność drogi

Wynagrodzenie za służebność drogi ustalana jest przez Sąd. Z pomocą adwokata często uzyskamy wyższą kwotę, która może być dodatkowym zastrzykiem dla domowego budżetu. Nie warto z niej rezygnować, tym bardziej, że prawnie się ona nam należy. Obowiązkiem właściciela obciążonej nieruchomości jest bowiem udostępnienie przedmiotu, którego dotyczy służebność. Z czasem zaś możemy wystąpić o jej zniesienie. Ma to miejsce w sytuacji, gdy droga nie jest już niezbędna uprawnionemu do właściwego korzystania z posesji władającej. Podobnie możemy postąpić, kiedy obecność drogi koniecznej jest dla właściciela szczególnie uciążliwa. Tak więc, dobry adwokat pomoże nie tylko ustalić wysokość ewentualnego wynagrodzenia. Pomoże także w przypadku starania się o zniesienie służebności.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej?

Nie zawsze jest łatwo. Najprościej byłoby podpisać umowę z właścicielem obciążonej nieruchomości np.w postaci aktu notarialnego. Nie zawsze jednak chce on wyrazić na to zgodę. Wówczas należy złożyć do sądu wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej. W takiej sytuacji pomoc dobrego adwokata może być konieczna. Sąd bowiem, oprócz ustanowienia służebności często zasądza również wynagrodzenie dla właściciela, który taką drogę na swojej działce będzie musiał utrzymywać. Z pomocą adwokata możemy uzyskać z tego tytułu wyższą kwotę. Z kolei jako osoby ubiegające się o ustanowienie służebności możemy zmniejszyć owe koszty.

Pamiętaj. Służebność drogi koniecznej zazwyczaj przyznawana jest za wynagrodzeniem.

Służebność drogi koniecznej z pomocą adwokata

Doświadczenie i biegłość w prawie to podstawa wygrania niemal każdej sprawy. Prowadzę sprawy o ustanowienie służebności drogi koniecznej, zarówno te proste, jak i bardziej złożone, obwarowane licznymi konfliktami.

Jeżeli interesuje Cię służebność drogi koniecznej i potrzebujesz dobrego adwokata zapraszam do kontaktu.

Służebność drogi koniecznej adwokat Kraków