Władza rodzicielska

Adwokat od spraw rodzinnych

Władza rodzicielska to nic innego jak prawa i obowiązki, które względem osób małoletnich mają jej rodzice. Co do zasady przysługuje obojgu rodzicom. Niekiedy jednak następuje nadużywanie władzy rodzicielskiej, stąd też sporne kwestie w tym zakresie ustala sąd. Wzbudzają one wiele emocji, szczególnie wówczas, gdy rodzice są skonfliktowani. Żaden z nich nie chce ustąpić, mimo, że opieka nad dzieckiem to nie tylko prawa, ale przede wszystkim obowiązki. Nabywają ich rodzice w momencie narodzin potomka i trwają do osiągnięcia przez niego pełnoletności. Niemniej jednak często w takich sytuacjach pomaga adwokat od spraw rodzinnych, który reprezentuje rodziców na każdym etapie postępowania.

Czym jest władza rodzicielska?

Adwokat od spraw rodzinnych, władza rodzicielska

Władza rodzicielka regulowana jest przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeżeli nie została ograniczona przysługuje obojgu rodzicom w równym stopniu. Władza rodzicielska jest niezależna od tego, czy rodzice małoletniego pozostają w związku małżeńskim, czy też nie.

Władza rodzicielska i kwestia opieki nad małoletnim musi zostać ustalona, gdy rodzice żyją oddzielnie. W takich przypadkach najczęściej powierzana jest ona rodzicowi, z którym mieszkają dzieci na co dzień. W związku z tym drugi rodzic ma z tego tytułu ograniczoną opiekę nad nim. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy opiekunowie ustalają np. plan wychowawczy, w którym to szczegółowo określają swój zakres praw i obowiązków. Tylko wówczas oboje mogą otrzymać pełną władzę rodzicielską.

Władza rodzicielska oznacza też to, że rodzice w imieniu małoletnich dzieci występują jako przedstawiciele ustawowi. Mogą też podejmować za nich ważne decyzje w sprawach dotyczących majątku. Jest to możliwe jeżeli ich rozwój umysłowy, stopień dojrzałości i stan zdrowia nie pozwalają na samodzielne decydowanie.

Kiedy wygasa władza rodzicielska?

Władza rodzicielska wygasa w momencie osiągnięcia przez dziecko pełnoletności (art. 92 k.r.o). Jest jednak od tego jeden wyjątek. Dotyczy on sytuacji, gdy dziecko wstąpi w związek małżeński jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności. W tym drugim przypadku adwokat od spraw rodzinnych może pomóc w uzyskaniu pozwolenia na małżeństwo.

Ograniczenie a pozbawienie władzy rodzicielskiej

Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie musi być poprzedzone jej ograniczeniem. Są sytuacje, gdy władza rodzicielska może zostać ograniczona, nie tylko w stosunku do jednego z rodziców, ale do obojga. Dzieje się tak w momencie, gdy zagrożone jest dobro małoletniego dziecka. Jest ono wartością nadrzędną, dlatego podlega szczególnej ochronie. Sąd, mając na względzie dziecko, korzystając z swoich kompetencji w zakresie władzy rodzicielskiej, może ją ograniczyć. Władza rodzicielska nie musi być nam dana na zawsze.

Kiedy sąd może ograniczyć władzę rodzicielską,? Dobro dziecka jest wartością nadrzędną i może być zagrożone w sytuacji np.:

  • zaniedbywania potrzeb nieletniego,
  • pozostawianiu dziecka bez należytej opieki,
  • niewłaściwym dbaniu o zdrowie małoletnich,
  • zaniechaniu realizacji obowiązku szkolnego,
  • doprowadzeniu do sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka.

Adwokat od spraw rodzinnych a władza rodzicielska

Adwokat od spraw rodzinnych zajmuje się m.in. sprawami o władzę rodzicielską. Dodatkowo każdy rodzic może ubiegać się o ograniczenie opieki pod warunkiem, że nie został uchwalony wspólny plan wychowawczy i rodzice dziecka żyją oddzielnie. Władza rodzicielska może być przyznana wyłącznie jednemu z rodziców.

Adwokat od spraw rodzinnych może także pomóc w sprawach o pozbawienie władzy rodzicielskiej, zaliczane do najsurowszych środków ingerencji Sądu. Orzeka się o niej w sytuacji, gdy np.:

  • władza rodzicielska nie może być wykonywana z uwagi na trwała przeszkodę jaką może być np. przewlekła choroba, długoletnie pozbawienie wolności,
  • rodzice nadużywają swoich praw co wpływa destrukcyjnie na dziecko/ dzieci. Ma to miejsce np. gdy dzieci zmuszane są do ciężkiej pracy, wychowywane są we wrogości do drugiego rodzica. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może mieć miejsce także, gdy: rodzice zachowują się agresywnie, są często w stanie nietrzeźwości.

Kancelaria adwokacka Krzysztof Roś posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw związanych z ograniczeniem lub pozbawieniem władzy rodzicielskiej. Na swoim koncie ma wiele spraw związanych z ustaleniem władzy rodzicielskiej. Klienci oprócz tego, że będzie ich reprezentować adwokat od spraw rozwodowych, mogą liczyć także na pomoc prawną w tym zakresie. Podejmuje się także negocjacji między rodzicami, których celem będzie wypracowanie najlepszych rozwiązań dotyczących sprawowania opieki nad małoletnimi.

Wybierając adwokata, który poprowadzi naszą sprawę ,mamy pewność, że zrobi to z należytą starannością, a także w wyznaczonych terminach. Zapraszam do kontaktu.