Renty planistyczne

Co to jest renta planistyczna?

Renty planistyczne to nic innego jak opłata, która przysługuje gminie, w związku ze wzrostem wartości nieruchomości. Spowodowane jest to np. uchwaleniem bądź zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Renta planistyczna jest ustalana zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.). „Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Zgodnie z wyżej wymienionym art. jeżeli właściciel nieruchomości lub jej użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość np. wójt, burmistrz lub prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę. Jej wysokość jest ustalona w planie, określona w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości.

Jak obliczana jest renta planistyczna?

Renta planistyczna jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Renty planistyczne, czyli jak długo istnieje obowiązek jej zapłaty?

Renty planistyczne należy zapłacić w terminie 5 lat od wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wydawać by się mogło, że na zapłatę mamy dużo czasu. Nic bardziej mylnego. Zazwyczaj, jeżeli nie uregulujemy płatności od razu – zapominamy o niej. Renty planistyczne adwokat pomoże uregulować jeżeli chodzi o ich wysokość.

Renty planistyczne adwokat

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Roś udziela porad prawnych we wszelkich sprawach związanych z rentą planistyczną oraz reprezentuje klientów na każdym etapie postępowania administracyjnego dotyczącego ustalenia renty planistycznej. Prowadzę także sprawy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Adwokat ds. prawa administracyjnego pomoże także w zweryfikowaniu prawidłowości naliczonej opłaty. Możliwe jest także uzyskanie ulg w spłacie należnego zobowiązania np.:

  • umorzenie należności w całości lub w części,
  • odroczenie spłaty,
  • rozłożenie na raty.

Jeżeli interesują Cię renty planistyczne zapraszam do kontaktu lub przez mojego Facebooka.

renty-planistyczne-adwokat