Zmiana nazwiska

Adwokat zmiana nazwiska Kraków

Imię i nazwisko to podstawa identyfikacji każdego człowieka w większości kultur. Jako pierwsi system nazwisk wprowadzili starożytni Rzymianie, u których ich ukonstytuowanie było wynikiem podziału szczepowego całości społeczeństwa.

Zwyczajowo w Polsce zazwyczaj nazwisko bierze się zwykle po ojcu, a żona po ślubie przyjmuje nazwisko męża. Coraz częściej jednak, kobiety decydują się jednak pozostać przy swoim rodowym, np. gdy mają osiągnięcia naukowe lub artystyczne. Kiedy można złożyć wniosek o zmianę nazwiska i jak zmienić nazwisko dziecku?

Zmiana nazwiska

Wiele osób zastanawia się nad tym jak zmienić nazwisko? Zamiana nazwiska została uregulowana m.in. w ustawie z dn. 17.10.2008 roku o zmianie imienia i nazwiska. Ustawa ta określa np. zasady zmiany imienia lub nazwiska na inne imię lub nazwisko a także właściwość organów administracji publicznej i tryb postępowania w tego typu sprawach.

Wyżej wymieniony akt prawny reguluje, że zmiana nazwiska oznacza zmianę np.:

  • na inne nazwisko,
  • jego pisowni,
  • nazwiska ze względu na formę właściwą dla rodzaju żeńskiego lub męskiego.

Zmiana nazwiska przy zmianie stanu cywilnego określona została w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz ust. z dn. 28.11.2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego.

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie nie następuje z automatu. Zgodnie z art. 59 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, w ciągu 3 miesięcy od momentu uprawomocnienia się wyroku o rozwodzie można wnieść wniosek o przywrócenie nazwiska sprzed zawarciem małżeństwa.

Zmiana nazwiska po rozwodzie może nastąpić poprzez złożenie oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem.

Adwokat zmiana nazwiska

We wszelkich sprawach związanych ze zmianą imienia lub nazwiska zapraszam do kontaktu.