Zwrot zadatku zaliczki

Zadatek i zaliczka to tylko z pozoru słowa synonimiczne, ponieważ dotyczą określonej kwoty, którą wpłacamy na poczet danej usługi. Użycie niewłaściwego terminu, szczególnie w przypadku niewykonania umowy, może być kłopotliwe. Czy zaliczka podlega zwrotowi lub czy zadatek podlega zwrotowi? Co przepada, a co jest zwrotne? Kiedy można się starać o zwrot zadatku lub zaliczki?

Zwrot zadatku czy zaliczki?

Główna i jednocześnie najistotniejsza różnica między zadatkiem i zaliczką dotyczy tego, która z nich jest zwrotna. Należy nam się zwrot zadatku czy zwrot zaliczki? Kwestia zadatku jest uregulowana w Kodeksie cywilnym, ponieważ zabezpiecza on zawartą między stronami umowę. Zaliczka z kolei, to kwota, którą wpłacamy na poczet zawartej umowy. Zazwyczaj jest wyłącznie częścią ustalonej pełnej kwoty.

Czy zadatek podlega zwrotowi? Czy i kiedy możliwy jest zwrot zadatku?

Zadatek co do zasady nie podlega zwrotowi. Są jednak wyjątki.zwrot zadatku zaliczki

Zadatek podlega zwrotowi w sytuacji, gdy jedna ze stron umowy się z niej nie wywiąże. Dodatkowo, strona, która nie odstąpiła od umowy może żądać zadośćuczynienia np.:

  • zwrotu dwukrotności wpłaconej kwoty,
  • odszkodowania z tytułu niewykonania umowy.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w umowie zostały określone szczegółowo kwestie zwrotu zadatku. Zwrot zadatku nie jest możliwy, gdy umowa przewiduje inaczej.

Są jednak też sytuacje, gdy zwrot zadatku jest konieczny i nie mają tu zastosowania przepisy dot. m.in. odszkodowania. Zalicza się do nich np.:

  • rozwiązanie umowy,
  • niewykonanie umowy z przyczyn niezależnych od stron,
  • niewykonanie umowy z przyczyn zależnych od obu stron.

Czy zaliczka podlega zwrotowi?

Pamiętajmy: Zaliczka podlega zwrotowi w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku, niezależnie od tego, która ze stron zawiniła.

Tak więc pamiętajmy zadatek, co do zasady nie podlega zwrotowi, a zaliczka już tak. Nie zawsze jednak tak prosto ją odzyskać.

Pomoc adwokata w przypadku braku zwrotu należnego zadatku lub zaliczki

Jak to w życiu bywa, są sytuacje, gdy jedna ze stron nie chce zwrócić należnego nam z zwrotu zadatku / zaliczki lub żąda jego zwrotu. Pomoc adwokata wydaje się być konieczna,  ponieważ jego doświadczenie w prowadzeniu tego typu postępowań oraz znajomość poprawności umów pozwala wygrać sprawę. Często w samej umowie istnieją nieścisłości,które pozwalają nam ubiegać się o zwrot zadatku / zaliczki.
W przypadku zwrotu zadatku / zaliczki zapraszam do kontaktu lub przez media społecznościowe.