Ubezwłasnowolnienie

Adwokat ubezwłasnowolnienie

Ubezwłasnowolnienie jest działaniem, które polega na całkowitym, bądź tylko częściowym pozbawieniu osoby zdolności do czynności prawnych, w tym np. zawierania umów, zaciągania kredytów itp., Winno wynikać z troski o najbliższych i chęci niesienia im pomocy. Jeżeli zdecydujemy się na ten krok musimy mieć na względzie fakt, że osoba taka zostanie pozbawiona będzie niektórych praw. Co więcej, większość decyzji o jej życiu będą podejmować np. rodzice. Pamiętajmy, adwokat ubezwłasnowolnienie jest w stanie pomóc nam załatwić w krótszym czasie.

Kiedy konieczne jest ubezwłasnowolnienie członka rodziny?

Najczęściej ubezwłasnowolnienie, jako instrument prawny, jest stosowane w stosunku do osób niepełnosprawnych, chorych psychicznie i tych, które mają cierpią na różnego rodzaju zaburzenia wynikającego np. z uzależnienia. Procedura może wydawać się żmudna i trudna, aczkolwiek dla bezpieczeństwa osób nam najbliższych wydaje się być niekiedy niezbędna.

Kto może napisać wniosek o ubezwłasnowolnienie?

Z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie może wystąpić np,:

  • krewny z linii prostej – wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba ma już przedstawiciela ustawowego,
  • małżonek osoby ubezwłasnowolnionej,
  • przedstawiciel ustawowy, np. rodzic zastępczy.

Istnieje również możliwość, by inna osoba, niespokrewniona, zwróciła się z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie do prokuratury. Może to zrobić w celu wszczęcia odpowiedniego postępowania. Również adwokat o ubezwłasnowolnienie może wnioskować w imieniu klienta. Ubezwłasnowolnienie uchyla wyłącznie sąd.

Rodzaje ubezwłasnowolnienia

Ubezwłasnowolnienie całkowite może być nałożone już na osobę minimum 13 letnią. Na skutek jednak np. choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego czy innych zaburzeń zachowania nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Jeżeli sąd wyda wyrok pozytywny, dla ubezwłasnowolnionego ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje on nadal pod władzą rodzicielską. Osoba ubezwłasnowolniona nie może np.:

adwokat ubezwasnowolnienie
  • zawierać umów, związku małżeńskiego,
  • podpisywać dokumentów urzędowych

Ubezwłasnowolnienie częściowe – dotyczy osób pełnoletnich, które z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń nie są w stanie w pełni kierować swoim zachowaniem. W takiej sytuacji sąd ustanawia dla takiej osoby kuratelę i określa sposób decydowania o sobie.

Adwokat ubezwłasnowolnienie

Sprawy o ubezwłasnowolnienie rozstrzyga właściwy sąd okręgowy. Nie należą one do prostych, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który poprowadzi nas przez cały proces a także złoży wniosek o ubezwłasnowolnienie. Pamiętajmy, że orzeczenie ubezwłasnowolnienia nie może nastąpić na czas określony. Adwokat ubezwłasnowolnienie pomoże uzyskać w najkrótszym możliwym czasie, lecz będzie ono obowiązywać na czas nieokreślony.

W przypadku osób będących podmiotem w pozwach o ubezwłasnowolnienie osoby niepełnosprawnej lub innej oferuje dodatkowo pomoc, której celem jest uniknięcie ograniczenia zdolności do wykonywania czynności prawnych.

Jeżeli potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie o ubezwłasnowolnienie, zapraszam do kontaktu.