Kto dziedziczy spadek po zmarłym bracie?

dziedziczenie-po-zmarłym
Krzysztof Roś
Krzysztof Roś

Dziedziczenie po rodzicach, co do zasady jest proste. W pierwszej kolejności, pierwszeństwo przysługuje dziedziczeniu testamentowemu, a następnie ustawowemu. Sprawa się jednak nieco komplikuje, gdy zmarłym był np. nasz brat. Jeżeli miał on rodzinę i dzieci, wówczas sytuacja również jest prosta, a co jeżeli był samotny? Tak więc pojawia się pytanie, kto dziedziczy po zmarłym bracie?

Kto dziedziczy po bracie?

Odpowiadając na wyżej postawione pytanie, tak jak to już zostało zaznaczone, warto odwołać się do art. 931 § 1 KC, który wskazuje, że  w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼ całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.

Kto dziedziczy spadek po bezdzietnym bracie?

Czy rodzeństwo dziedziczy spadek po bezdzietnym bracie? W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie dzieci ani też wnuków, wówczas do dziedziczenia po nim dochodzi małżonek oraz rodzice. Ten pierwszy może dojść do dziedziczenia również w zbiegu z rodzeństwem spadkodawcy.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że 28 czerwca 2009 roku zmieniły się reguły dziedziczenia po osobach, które zmarły bezpotomnie. Zgodnie z nimi, co do zasady, spadek po bezdzietnym bracie nie dziedziczy rodzeństwo. Schedą spadkową dzielą się wyłącznie rodzice i małżonek, a jeżeli tego drugiego nie miał wówczas dziedziczą tylko rodzice – w częściach równych. Nie oznacza to jednak, że nie może dojść do sytuacji, że rodzeństwo odziedziczy spadek po zmarłym bracie. Dzieje się tak wówczas, gdy chociażby jedno z rodziców nie żyje, ponieważ w takiej sytuacji udział zmarłego rodzica przypada jego dzieciom.

Pierwszeństwo ma dziedziczenie testamentowe

Po zmarłym bracie, pierwszeństwo zawsze przysługuje dziedziczeniu testamentowemu, które ma zabezpieczyć interesy spadkobiercy. Jeżeli jednak nie powołał on spadkobiercy albo też żadna z osób, które powołał nie chce lub z jakiegoś powodu nie może być spadkobiercą, wówczas dochodzi do dziedziczenia ustawowego do całości spadku.

Czy siostra/brat dziedziczy długi po bracie?

Pojawia się również pytanie, czy rodzeństwo odpowiada za długi po zmarłym bracie? W takim przypadku odpowiedź jest twierdząca. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że pozostałe rodzeństwo zmarłego może odpowiadać za długi spadkowe tylko w sytuacji, gdy spadkobiercy dziedziczący w pierwszej kolejności odrzucą po nim spadek, bądź tez nie żyją. W tym pierwszym przypadku, zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Tak więc, długi spadkowe po zmarłym bracie może odziedziczyć również jego rodzeństwo.

Jeżeli macie pytania dotyczące prawa spadkowego, zapraszam do kontaktu. 

Nowe artykuły